Vědecká komunita má dle zákona 123/1998 Sb. nyní pro účely bádání online k dispozici řady průměrných denních průtoků (ale i jiných prvků) z více než 500 vodoměrných stanic z celého Česka. Časovými řadami je pokryto období 1981-2023. Soubory s daty zájemci dohledají na odkaze https://isvs.chmi.cz/ (sekce Evidence množství povrchových vod).

Zároveň upozorňujeme, že je také možné z internetu stahovat průtoková data z celého světa. Ta zveřejnilo centrum Global Runoff Data Centre (GRDC) na nově vzniklém portále dostupném na https://portal.grdc.bafg.de/. Data jsou k dispozici jen k nekomerčním vědeckým účelům, takže přejeme především českým vědeckým hydrologům hodně úspěchů při publikování výsledků založených na těchto datech!

Upozorňujeme, že slovenští hydrologové nabídli publikaci o suchu s názvem Prognosis of Hydrological Drought Development in Slovakia ve formě PDF ke stažení zdarma. Odkaz lze nalézt např. na webových stránkách Evropského centra pro sucho zde.

Upozorňujeme, že v rámci Regionální spolupráce podunajských států v oblasti hydrologie, která je zastřešena Mezivládním hydrologickým programem (IHP) UNESCO vyšla nová publikace s názvem Flood Regime of Rivers in the Danube River Basin. Jedná se o devátou monografii řady The Danube and its Basin - Hydrological Monograph, jejímiž editory jsou dr. Pavla Pekárová a dr. pavol Miklánek ze Slovenské akademie věd. Na zpracování monografie se podíleli i čeští hydrologové. Přestože materiál vyšel i knižně a dále byl distribuován elektronicky ve formě CD, asi nejdostupnější variantou je webová stránka http://147.213.100.3:81/danubeflood/, kde lze nalézt samotnou publikaci ve formě PDF (opatřenou též DOI) společně s veškerými přílohami. Za toto zpřístupnění slovenským kolegům velmi děkujeme.

Ve spojitosti s aktuální situací upozorňujeme na online verzi velmi důležité knihy, kterou v roce 2004 publikovalo nakladatelství Elsevier. Kniha editovaná odborníky pod hlavičkou UNESCO programu FRIEND-Water s názvem Hydrological Drought: Processes and Estimation Methods for Streamflow and Groundwater (resp. její jednotlivé kapitoly), je nyní zdarma ke stažení na webové stránce European Drought Centre zde. V podstatě totožná pracovní skupina stojí i za publikací Manual on Low-Flow: Estimation and Prediction z roku 2008, která je ke stažení zdarma z této stránky Světové meteorologické organizace a na kterou navazují i nejrůznější balíčky fungující v softwaru R, jako je lfstat. Viz https://CRAN.R-project.org/package=lfstat

Extrémní sucho v roce 2018 umožnilo skenování hladových kamenů, které s externí firmou provedl v měsíci srpnu Český hydrometeorologických ústav (ČHMÚ). Jedním z nich byl také Hladový kámen v Děčíně, jehož podrobný 3D model, poněkud paradoxně u příležitosti první datované povodně na Vltavě roku 1118 (podrobnou zprávu viz zde), poskytl ČHMÚ našemu výboru k prezentaci. Na modelu, který lze nyní interaktivně prohlížet z různých stran, je možné spatřit značky označující roky s významnými suchy v Čechách a také nápisy informující národy, co je čeká, pokud jsou vidět. Model je možné sledovat po kliknutí na ikonu krychličky na tomto odkazu.

Hlavní město České republiky mělo v období mezi 20. červnem a 2. červencem 2015 čest hostit 26. Valné shromáždění Mezinárodní unie geodetické a geofyzikální (International Union of Geodesy and Geophysics, IUGG), o které projevilo zájem téměř 5000 vědců z celého světa. V rámci shromáždění se v pátek dne 26. června 2015 v  Kongresovém centru v místnosti zvané Forum Hall uskutečnilo také plenární zasedání Mezinárodní asociace hydrologických věd (International Association of Hydrological Sciences, IAHS). Účastníci zasedání měli tedy možnost být mezi prvními, kdo se dozvěděli, kteří významní světoví hydrologové za dva roky obsadí nejrůznější funkce tohoto nevládního institutu. Šlo především o volbu nového prezidenta (tzv. president-elect pozice) IAHS, kterým se stal prof. Günter Blöschl z Technické univerzity ve Vídni, a představenstev vědeckých komisí IAHS (pro podrobné výsledky voleb v anglickém jazyce viz zde). Neméně důležitým aktem bylo schválení stanoviska, které od tohoto dne nese název Pražské prohlášení. Celý dokument v anglickém jazyce lze přitom v PDF formátu nalézt zde. Zásluhou členů ČNVH byl následně vyhotoven jeho český překlad, který je možné číst zde.

Číst dál...

Český národní výbor pro omezování následků katastrof (ČNV ONK) je v současnosti velice činný, pokud se týká pořádání seminářů na aktuální témata, a to i ta hydrometeorologická. Rozhodli jsme se proto zde uveřejňovat alespoň vybrané zápisy z těchto seminářů:

Seminář Sucho II (31. 3. 2016)

Přihlásit se

Nové návštěvy od 26. 8. 2013

Dnes: 1
Tento týden: 26
Celkově: 57603

Free visitor tracking, live stats, counter, conversions for Joomla, Wordpress, Drupal, Magento and Prestashop

UNESCO IHP | IAHS | WMO HWRP

Copyright © 2013-2024 Český národní výbor pro hydrologii, Na Šabatce 17, 143 06 Praha 4 - Komořany, Česko