ČNVH se připojuje k organizátorům konference a upozorňuje na blížící se konferenci s názvem Sucho 2014-2018. Jedná se o déle připravovanou konferenci, na které budou představeny dosavadní výsledky hodnocení současné dlouhé suché periody. Na vyhodnocení se podílejí i pracovníci ČHMÚ, kteří jsou zároveň členy ČNVH. Konference proběhne na Novotného lávce 5 v Praze 1 v sídle České vědeckotechnické vodohospodářské společnosti. Jedná se o úterý 18. června 2019. Pozvánku je možné stahovat např. zde. Tam jsou uvedeny veškeré další potřebné informace. Přihlašovat se na konferenci je možné pomocí této přihlášky, a to až do 12. 6. 2019.

Ve dnech od 31. října do 4. září 2020 proběhne v Budapešti další evropská konference na téma zvládání povodňových rizik známá také pod kratším názvem FloodRisk 2020. Akce má podtitul Science and Practice for an uncertain future. Jedná se o poměrně nový cyklus konferencí, které jsou od roku 2008 pořádány každým čtvrtým rokem. Tento ročník by tedy měl být již čtvrtou událostí z toho cyklu. Více informací je možné získat z oficiálního webu konference.

Ve spojitosti s aktuální situací upozorňujeme na online verzi velmi důležité knihy, kterou v roce 2004 publikovalo nakladatelství Elsevier. Kniha editovaná odborníky pod hlavičkou UNESCO programu FRIEND-Water s názvem Hydrological Drought: Processes and Estimation Methods for Streamflow and Groundwater (resp. její jednotlivé kapitoly), je nyní zdarma ke stažení na webové stránce European Drought Centre zde. V podstatě totožná pracovní skupina stojí i za publikací Manual on Low-Flow: Estimation and Prediction z roku 2008, která je ke stažení zdarma z této stránky Světové meteorologické organizace a na kterou navazují i nejrůznější balíčky fungující v softwaru R, jako je lfstat. Viz https://CRAN.R-project.org/package=lfstat

Upozorňujeme, že ve dnech 6.-8. listopadu 2019 se bude v ukrajinském Kyjevě konat v pořadí již XXVIII. Konference podunajských států s tradičním názvem Conference of the Danubian Countries on Hydrological Forecasting and Hydrological Bases of Water Management. Více info lze najít z tohoto 1. oznámení, kde jsou již uvedena nejdůležitější data pro registraci, posílání abstraktů a plných textů. Další informace bude možno vyhledávat také na oficiálním webu konference.

Upozorňujeme, že v termínu 8.-18. července 2019 se bude v kanadském Montrealu konat další ročník (v pořadí již 27.) Valné hromady Mezinárodní unie geodetické a geofyzikální (IUGG). Montreal tak vlastně po čtyřech letech vystřídá Prahu. Na první pohled nemusí být jasné, proč jsou hydrologové zváni. Vězte ale, že součástí IUGG je také Mezinárodní asociace hydrologických věd (IAHS), a tedy v rámci této Valné hromady se opět objevuje hned několik sekcí věnovaných hydrologické tématice. Svědčí o tom i tyto webové stránky akce, kde je možné nalézt veškeré detaily. Slibné jsou tradiční červené knihy IAHS, které mají obsahovat recenzované příspěvky do těchto sekcí. Tyto červené knihy dnes vychází pod názvem Proceedings of IAHS (PIAHS) a je možné je pročítat zdarma právě zde.

Extrémní sucho v roce 2018 umožnilo skenování hladových kamenů, které s externí firmou provedl v měsíci srpnu Český hydrometeorologických ústav (ČHMÚ). Jedním z nich byl také Hladový kámen v Děčíně, jehož podrobný 3D model, poněkud paradoxně u příležitosti první datované povodně na Vltavě roku 1118 (podrobnou zprávu viz zde), poskytl ČHMÚ našemu výboru k prezentaci. Na modelu, který lze nyní interaktivně prohlížet z různých stran, je možné spatřit značky označující roky s významnými suchy v Čechách a také nápisy informující národy, co je čeká, pokud jsou vidět. Model je možné sledovat po kliknutí na ikonu krychličky na tomto odkazu.

Hlavní město České republiky mělo v období mezi 20. červnem a 2. červencem 2015 čest hostit 26. Valné shromáždění Mezinárodní unie geodetické a geofyzikální (International Union of Geodesy and Geophysics, IUGG), o které projevilo zájem téměř 5000 vědců z celého světa. V rámci shromáždění se v pátek dne 26. června 2015 v  Kongresovém centru v místnosti zvané Forum Hall uskutečnilo také plenární zasedání Mezinárodní asociace hydrologických věd (International Association of Hydrological Sciences, IAHS). Účastníci zasedání měli tedy možnost být mezi prvními, kdo se dozvěděli, kteří významní světoví hydrologové za dva roky obsadí nejrůznější funkce tohoto nevládního institutu. Šlo především o volbu nového prezidenta (tzv. president-elect pozice) IAHS, kterým se stal prof. Günter Blöschl z Technické univerzity ve Vídni, a představenstev vědeckých komisí IAHS (pro podrobné výsledky voleb v anglickém jazyce viz zde). Neméně důležitým aktem bylo schválení stanoviska, které od tohoto dne nese název Pražské prohlášení. Celý dokument v anglickém jazyce lze přitom v PDF formátu nalézt zde. Zásluhou členů ČNVH byl následně vyhotoven jeho český překlad, který je možné číst zde.

Číst dál...

Přihlásit se

Nové návštěvy od 26. 8. 2013

Dnes: 20
Tento týden: 20
Celkově: 23009

Free visitor tracking, live stats, counter, conversions for Joomla, Wordpress, Drupal, Magento and Prestashop

UNESCO IHP | IAHS | WMO HWRP

Copyright © 2013-2019 Český národní výbor pro hydrologii, Na Šabatce 17, 143 06 Praha 4 - Komořany, Česká republika